Cera naczynkowa – jak o nią dbać

Cera naczynkowa – jak o nią dbać

Dbanie o cerę naczynkową nie jest proste. To bardzo wymagający typ cery i należy pamiętać nie tylko o tym, co trzeba robić, by poprawić jej wygląd, ale przede wszystkim o tym, czego robić nie należy – niektóre zabiegi pielęgnacyjne przy tego typu cerze są wręcz szkodliwe. Dlatego warto poznać kilka porad, dotyczących dbania o tę szczególną, wymagającą cerę.

Cera naczynkowa charakteryzuje się podwyższoną skłonnością do pękania naczynek krwionośnych, co sprawia, że widoczne są one w postaci tzw. pajączków. Są one jeszcze bardziej widoczne, gdy skóra jest narażona na niesprzyjające czynniki, typu gwałtowna zmiana temperatury, mróz, wiatr, promienie słoneczne. Jest ona też podatna na powstawanie widocznych śladów, pajączków, w wyniku urazów mechanicznych – tak więc np. nieumiejętne wklepywanie kremu, wyciskanie pryszczy, peeling mechaniczny, gruboziarnisty itd. Tak więc tych czynników ryzyka jest naprawdę sporo.

Na pewno więc cera naczynkowa wymaga specjalnego traktowania. Warto stosować kosmetyki pielęgnacyjne, które właśnie dla niej są przeznaczone. Co więcej, należy je kupować najlepiej w aptece lub w wyspecjalizowanych drogeriach. To mogą być produkty lecznicze, gdyż zwykłe kosmetyki mogą nie być na tyle skuteczne. Oczywiście to wszystko zależy do tego, czy skóra jest bardziej czy mniej podatna na pękanie naczynek krwionośnych.

Cera naczynkowa może cechować się bowiem różnym stopniem nasilenia tych objawów. Dlatego dobieramy preparaty pielęgnacyjne w zależności od indywidualnych potrzeb. W przypadku nasilonych objawów, gdy skóra praktycznie cały czas jest zaczerwieniona, naczynka są bardzo popękane, zaleca się stosowanie preparatów właśnie z apteki. Mogą one jednak jedynie zniwelować widoczność naczynek. Ważne jest, by zacząć kurację jednak właśnie od kupienia sobie serii takich kosmetyków, od preparatu do oczyszczania, poprzez nawilżanie, odżywianie, peeling itd. Po określonym czasie używania, gdy nie zauważmy wyraźnej poprawy, konieczne będzie jednak zastosowanie bardziej inwazyjnych metod.

W przypadku uszkodzonych naczynek polecanym, bardzo skutecznym zabiegiem jest laserowe zamykanie naczynek. Po serii takich zabiegów, cera naczynkowa odzyskuje zdrowy wygląd. Trzeb jednak dalej umieć o nią odpowiednio dbać. Konieczne więc będzie dalsze stosowanie zalecanych do tego typu cery kosmetyków czy preparatów leczniczych. Mogą mieć one np. wyciąg z kasztanowca – zwęża on rozszerzone naczynka krwionośne, mogą mieć też w składzie ekstrakty z cytrusów, o działaniu rozjaśniającym. Cera naczynkowa źle toleruje wszelkie intensywne zabiegi złuszczające. Np. jeśli chodzi o peeling – polecany jest wyłącznie peeling enzymatyczny, nie zaś mechaniczny. Konieczne jest też stosowanie kremów, masek o działaniu kojącym, chłodzącym – widoczne naczynka zwężają się pod wpływem niskiej temperatury, nie szpecą więc twarzy. Dlatego przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja może pomóc w zadbaniu o cerę naczynkową. Nie można bagatelizować tej konieczności. W skrajnych sytuacjach zaś wyjściem jest wspominana seria zabiegów laserowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *