Choroby higieniczne – jakie są

Choroby higieniczne – jakie są

Prawidłowa higiena jest bardzo ważna. Dzięki temu można zadbać o stan swojej skóry. To więc wiąże się nie tylko z kwestiami estetyki, relacji społecznych, poczucia własnej wartości – ale również właśnie ze zdrowiem. Niestety w wyniku nieprawidłowej higieny może dochodzić do różnych chorób problemów zdrowotnych. Choroby higieniczne mogą być rozmaite. Na przykład w wyniku nieprawidłowej higieny w przypadku małych dzieci noszących pampersy, pieluszki – może dochodzić do otarć naskórka, odparzeń itd. Taka sytuacja może też mieć miejsce, jeśli osoba unieruchomiona na stałe w łóżku, wymagająca wykonywania za nią wszelkich czynności związanych z higieną – nie będzie odpowiednio pod tym względem zadbana. Po każdej zmianie pieluchy, pampersa, konieczne jest umycie zabrudzonej skóry. W tym celu stosuje się np. specjalne chusteczki nawilżane itd. Tak więc także w szczególnie trudnych warunkach, poza domem – można zadbać w szybki i prosty sposób o higienę dziecka.

Choroby higieniczne to przede wszystkim właśnie choroby skóry. Nieprawidłowa higiena może sprzyjać różnym infekcjom. Mogą występować odparzenia. Mogą być też przenoszone z jednej osoby na drugą różnego typu infekcje. To może mieć miejsce w wyniku np. kontaktu seksualnego. Dlatego prawidłowa higiena intymnych części ciała jest to podstawa. Inaczej mogą się rozwijać bardzo poważne choroby, np. rak szyjki macicy.

Choroby higieniczne to także np. wszawice. Wszy łonowe lub głowowe przenoszą się wyłącznie poprzez bezpośrednią styczność z osobą zarażoną. Bliski kontakt z daną osobą lub korzystanie z tych samych akcesoriów – np. szczotki do włosów, ręcznika, gumek do włosów, spanie na jednym łóżku itd. powodować mogą zarażenie wszami. Wszawica jest uznawana właśnie za jedną z chorób higienicznych, choć trzeba pamiętać o tym, że może się ona rozwinąć jak najbardziej także u osób, które dbają o higienę – wystarczy, że będzie miał miejsce któryś z wymienionych czynników, czyli np. użycie grzebienia osoby mającej wszy.

Często wszy przenoszone są w środowisku dziecięcym, w szkołach, przedszkolach, na koloniach – właśnie częstą pamiątka po pobycie poza domem są właśnie wszy. Oznacza to, że wszawica czy inne choroby higieniczne nie są powodem do tego, by posądzać jakąś osobę o brak higieny. Na szczęście teraz istnieją specjalne preparaty, dzięki którym można szybko i skutecznie pozbyć się wszy oraz gnid, bez konieczności obcinania włosów.

Choroby higieniczne wymagają więc odpowiedniego podejścia. Trzeba mieć świadomość tego, że mogą się one przenosić przypadkiem. Dlatego konieczne jest wyrobienie zdrowych nawyków u dzieci – np., ze korzystamy tylko z naszego grzebienia i ręcznika itd. To są podstawowe kwestie, o które warto dbać. Także trzeba nauczyć dzieci zasad prawidłowej higieny, by wiedziały, że po każdej wizycie w toalecie trzeba umyć ręce, że należy dbać o to, by zawsze zakładać czystą bieliznę, ubranie – takie nawyki zaprocentują w przyszłości. Jeśli dziecko nie będzie tego odpowiednio wcześnie nauczone, o potem będą z tego wynikać różne poważne problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *