Demakijaż – na czym polega i dlaczego jest ważny

Demakijaż – na czym polega i dlaczego jest ważny

Demakijaż to określenie używane do nazwania szeregu czynności, jakie należy wykonać, by usunąć z powierzchni twarzy wszystkie warstwy kosmetyków, jakie upiększały jej prezencję w ciągu dnia czy wieczornego wyjścia. To także sposób na dokładne oczyszczenie skóry ze wszystkich zalegających na niej zanieczyszczeń – zarówno tych pochodzących ze środowiska zewnętrznego (kurz, bakterie, osady z atmosfery), jak też tych wydzielanych przez komórki skóry w postaci sebum. Najważniejszym momentem dnia, w którym należy dokonywać demakijażu, jest wieczór, pora poprzedzająca bezpośrednio udanie się na nocny odpoczynek. Skórze twarzy należy bowiem zapewnić właściwą higienę na czas snu, kiedy to jej komórki mają najlepszy czas na regenerację. Jeżeli w czasie nocy pory skóry pozostaną pokryte i zapchane warstwami takich kosmetycznych specyfików jak podkłady koloryzujące, specyfiki pudrowe lub bogate w kolorowe pigmenty, skóra nie będzie miała szansy na oddychanie i odnawianie się. Skutkiem będzie pogorszenie się jej wyglądu i kondycji, które objawi się w postaci zaskórników, krostek oraz poszarzałego kolorytu, który nada całej twarzy zmęczonego i nieświeżego wyglądu.

Zestaw potrzebnych pomocy

Choć jest podstawową prawdą z dziedziny higieny, że najważniejszy dla czystości i zdrowia jest duet mydła i wody, nie są to narzędzia o wystarczającej mocy, by dokonać dokładnego i skutecznego demakijażu. Podstawowym środkiem służącym do oczyszczenia twarzy jest preparat posiadający właściwości myjące i pielęgnujące. W zależności od preferencji, jak też rodzaju skóry i jej wymagań, może to być kremowe mleczko, delikatna pianka lub żel. Zabieg oczyszczania można wspomagać stosowaniem toniku. Wodę z kranu, jeśli jest zbyt twarda lub zanieczyszczona i źle wpływa na skórę, można zastąpić wodą przegotowaną lub kupować butelkowaną wodę termalną. Właścicielki szczególnie wrażliwych cer powinny przyzwyczaić się do ostrożnego dobierania preparatów oczyszczających i pielęgnacyjnych. Powinny sięgać po produkty opisane przez producentów jako odpowiednie dla skóry skłonnej do podrażnień.

Preparaty do zadań specjalnych

Choć cała skóra twarzy niewątpliwie wymaga troskliwej opieki i stosowania wobec niej odpowiednio dobranych kosmetyków, szczególną uwagę należy zwracać na pielęgnację oczu i skóry je otaczającej. Przede wszystkim dlatego, że naskórek w tym rejonie twarzy jest szczególnie cienki i delikatny, podatny na uszkodzenia i wrażliwy. Co więcej, to właśnie na okolice oczu nakładane są najbardziej nasycone kolorowymi pigmentami kosmetyki kolorowe, takie jak cienie do powiek, kredki czy płynne eyelinery. Ich receptury obmyślone są w taki sposób, by efekt zastosowania tych produktów spełniał wymagania pań, gdy chodzi o trwałość i intensywność barw – wydaje się więc oczywiste, że usunięcie ich z powierzchni skóry nie będzie możliwe, jeśli nie sięgnie się po specjalne preparaty. Do demakijażu oczu służą specjalnie do tego przygotowane produkty. Mają one formę mleczka lub oleistego płynu, wiele z nich jest przeznaczonych do usuwania wodoodpornych kosmetyków kolorowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *