Higiena intymna

Higiena intymna

Każda kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednia higiena intymna jest niezwykle istotna. Należy o nią dbać, by uniknąć nieprzyjemnych infekcji, grzybicy pochwy czy upławów. Nie bez znaczenia jest tez komfort fizyczny i psychiczny jaki, który się z nią bezpośrednio wiąże. Jednak nie każda kobieta wie jak prawidłowo dbać o higienę intymną.

Higiena intymna na co dzień

Podstawową kwestią jest używanie odpowiednich środków do podmywania sfer intymnych. Absolutnie nie należy używać do tego celu zwykłego mydła, czy żelu pod prysznic. Na rynku jest duża oferta płynów do higieny intymnej, które mają odpowiednie pH oraz kwas mlekowy, dzięki czemu nie zaburzają naturalnej flory pochwy. Warto także od czasu do czasu przez kilka dni aplikować kapsułki lub tabletki dopochwowe z pałeczkami kwasu mlekowego, które pomogą w odbudowie flory pochwy.

Należy podmywać się dwa razy dziennie – rano i wieczorem, podczas trwania miesiączki należy oczywiście robić to częściej. Trzeba pamiętać także o tym, by nie używać do tego celu gąbek, czy myjek, które są siedliskiem bakterii.

Na co dzień warto nosić bawełnianą bieliznę, która umożliwia przepływ powietrza, dodatkowo nie ociera krocza. Stringi czy koronkową bieliznę ze sztucznych materiałów warto wkładać tylko na specjalne okazje.

W czasie menstruacji nie można zapominać o regularnej zmianie tamponów i podpasek. Dodatkowo należy używać raczej tych bezzapachowych, aby nie podrażnić śluzówki.

Higiena intymna w czasie podróży

W domowych warunkach nietrudno dbać o odpowiednią higienę. Problem pojawia się natomiast w czasie wyjazdów, zwłaszcza jeśli sama podróż samochodem czy autokarem ma trwać kilkanaście, czy kilkadziesiąt godzin. Warto pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad:

Zabrać ze sobą chusteczki do higieny intymnej – w czasie podróży nie zawsze istnieje możliwość skorzystania z bieżącej wody, aby się podmyć. Na szczęście wielu producentów ma w swojej ofercie specjalne chusteczki właśnie na takie okazje. Pakowane po kilka sztuk zawierają kwas mlekowy, mają odpowiednie pH, zatem umożliwiają zachowanie świeżości i odpowiedniej flory pochwy nawet podczas wielogodzinnej podróży.

Mieć w kosmetyczce małą butelkę płynu do higieny intymnej – w czasie jazdy zwykle nie ma dostępu do bieżącej wody, jednak kiedy już znajdzie się u celu podróży zwykle istnieje możliwość normalnego umycia się. Warto więc jeszcze przed wyjazdem zaopatrzyć się w podróżną wersję buteleczki z płynem. Nie zajmie ona dużo miejsca, a przyda się do zadbania o prawidłową higienę na miejscu.

Spakować kapsułki z kwasem mlekowym – nie zawsze podstawowe dbanie o higienę wystarcza. Warto zatem odpowiednio się przygotować na wypadek gdyby na miejscu dopadła nas infekcja. Dobrze zatem spakować tabletki dopochwowe zawierające kwas mlekowy (należy wybrać te, które nie muszą być przechowywane w lodówce), aby możliwie najszybciej zacząć zwalczać niepożądaną infekcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *