Higiena skóry – jak o nią dbać?

Higiena skóry – jak o nią dbać?

Skóra pokrywa i osłania całe nasze ciało. Ogólna jej powierzchnia wynosi od 1,5 do 2 m2. Nasza skóra pełni wiele funkcji. Ważne by wiedzieć, jak we właściwy sposób o nią dbać. Skóra narażona jest na ciągłe zanieczyszczenie. Brudne powierzchnie, pył wpływają na zabrudzenie zewnętrznej powierzchni naszego ciała. Warstwa zrogowaciałego naskórka powinna być usuwana i złuszczana. W innym wypadku staje się pożywką dla bakterii. Pot i łój to również naturalne wydzieliny, które musimy w odpowiedni sposób „nadzorować”, abyśmy nie wydzielali przykrego zapachu, wyczuwalnego przez otoczenie. O skórę należy dbać, by nie naruszyć jej prawidłowego funkcjonowania. Ważnym aspektem jest aspekt wizualny – estetyczny.

Istnieje kilka wytycznych, które pomogą nam utrzymać higienę skóry na odpowiednim poziomie. Codzienne mycie ciała ciepłą wodą z mydłem to podstawowe działanie. Najlepiej byśmy wybierali prysznic, a nie kąpiel w wannie, ponieważ prysznic jest bardziej higieniczny. Szczególnie należy skupić się nogach i okolicach narządów płciowych – to delikatne rejony, podatne na infekcje. Z uwagą i troską winno się dbać o te strefy. By utrzymać skórę w dobrej kondycji zalecane są zimne kąpiele w celu hartowania ciała – znacząco pobudza to krążenie krwi. Skóra skłonna do przesuszenia powinna być często natłuszczana kremem czy oliwką. Warto wybierać produkty ziołowe, z naturalnymi składnikami. Dla skóry skłonnej do trądziku warto stosować produkty niekomedogenne – które nie powodują zapychania porów. Mycie rąk to niezbędny element na liście higienicznych zachowań – zwłaszcza po jedzeniu i po skorzystaniu z toalety. O paznokcie również należy dbać. U nóg paznokcie obcinamy po linii prostej, zapobiega to wrastaniu się ich. Włosy szczególnie w lecie szybko się przetłuszczają – należy je myć co najmniej raz w tygodniu lub częściej – zależnie od potrzeb. Skóra to wrażliwy obszar dla którego nadmiar słońca jest dużym zagrożeniem. Opalać się powinniśmy z umiarem i stosując kremy z filtrem. Osoby z jasną karnacją powinny wykazać się szczególną ostrożnością. Ubiór cechujący się lekkością i przewiewnością właściwie współgra z naszych ciałem i skórą. Bawełniane stroje pozwalają skórze oddychać. Kluczowe w dbaniu o skórę jest stosowanie odpowiedniej diety. Zdrowy tryb życia, odpowiednia ilość witamin i mikroelementów wpływa zbawiennie na stan cery.

Dla skóry najniebezpieczniejsze są oparzenia i odmrożenia. W przypadku tych pierwszych mogą powstać w wyniku wysokiej temperatury, działania żrących substancji lub poprzez energię elektryczną. Istnieją trzy stopnie oparzenia. Stopień pierwszy to delikatne oparzenie, a trzeci – zniszczenie skóry na całej grubości, a często tkanek leżących głębiej. Oparzenia należy jak najszybciej schłodzić zimną wodą lub umieścić oparzoną część całą zanurzoną w wodzie. Pęcherzy pod żadnym pozorem nie powinno się przekuwać, czy smarować kremami. Poszkodowanego trzeba jak najszybciej przetransportować do szpitala. Osobę z odmrożeniem należy umieścić w ciepłym pomieszczeniu, ale nie za blisko źródła ciepła.

O skórę trzeba dbać w odpowiedni sposób, biorąc pod uwagę wszystkie wytyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *