Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Jama ustna wymaga szczególnie regularnego i dokładnego czyszczenia z uwagi an kilka powodów. Jako pierwszy organ układu pokarmowego ma za zadanie codziennie zmagać się z zadaniem rozdrabniania pokarmu, służącego człowiekowi za pożywienie. Konieczność systematycznego jedzenia nie wymaga tłumaczenia i usprawiedliwiania – od tego zależy zdrowie całego organizmu. Należy jednak pamiętać, by ten codzienny obowiązek obwarować należytą dbałością o higienę. Pozostałości pokarmu, które nie zostaną usunięte zwłaszcza z przestrzeni międzyzębowych, grożą namnażaniem się bakterii, a w konsekwencji – uszkodzeniem szkliwa zębów, które może prowadzić także do tworzenia się poważnie niszczącej zęby próchnicy. Co więcej, nieodświeżona po posiłku jama ustna może być źródłem nieprzyjemnego zapachu, który skutecznie obniża wartość prezencji całego człowieka.

Przede wszystkim: zadbać o zęby

Gdy chodzi o dbanie o higienę jamy ustnej, zasadniczo chodzi o utrzymywanie w czystości zębów. O tego zadania przystosowane są specjalne pasty, rozprowadzane po zębach za pomocą szczoteczki. Za zasadniczy składnik skutecznej pasty do zębów uchodzi fluor – wzmacniający szkliwo i zapobiegający próchnicy zębów. Szczoteczki do zębów mogą być tradycyjne lub nowoczesne. Szczotki tradycyjne to kępki włosia, umieszczone na wyprofilowanej rączce, nowoczesne – to modele elektryczne. O ile stosowanie metody tradycyjnej wymaga energicznego i przemyślanego operowania szczotką, o tyle modele elektryczne w znaczącym stopniu wyręczają swoich użytkowników. Okrągła główka szczoteczki porusza się wokół własnej osi w bardzo szybkim tempie, tak że wystarczy jedynie zmieniać jej położenie w jamie ustnej, łagodnym ruchem ręki. Szczotkowanie takim narzędziem jest znacznie bardziej efektywne, czyszczenie jest dokładniejsze, a jednocześnie wymaga niewielkiego wysiłku. Skutecznie usuwane są nie tylko resztki pokarmu, ale także rozmaite osady, przebarwienia oraz płytka nazębna.

Jak udoskonalić higienę jamy ustnej?

Osobom, które chciałyby jeszcze dokładniej doczyścić swoje zęby, można polecić specjalnie wyprofilowane szczoteczki, przeznaczone do używania w bardzo ciasnych przestrzeniach międzyzębowych. Dodatkowa pomocą może być także irygator: urządzenie wyposażone w pompkę, umożliwiające przeczyszczenie szczelin za pomocą strumienia wody, wypuszczanego pod ciśnieniem. Te rozwiązania wypada polecić nie tyle pedantom, ile przede wszystkim tym, którzy zmagają się z aparatami ortodontycznymi i muszą szczególnie dbać o idealną czystość zębów i ich najbliższego sąsiedztwa. Dopełnieniem czyszczenia wnętrza ust może być także stosowanie płynów do płukania: posiadają one specjalną recepturę, dzięki której mają moc niszczenia bakterii, mogących przyczyniać się do rozwijania się chorób w obrębie jamy ustnej. Płyny te mają zwykle pewną domieszkę alkoholu, by spełniać to zadanie jak najskuteczniej, a także olejku mentolowego – który przynosi uczucie higienicznej czystości i pomaga w utrzymaniu świeżego oddechu przez dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *