Jak dbać o stopy?

Jak dbać o stopy?

Stopy nie są tak silnie eksponowane, jak dłonie. Jednak warto zadbać i o nie, szczególnie latem, gdy nie możemy ich ukryć w obuwiu. Stopy narażane są na otarcia, rogowacenie, to na nich utrzymuje się nasze ciało, więc często pojawiają się również odciski. Jak dbać o stopy by były naszą wizytówką, a nie wstydliwym problemem?

Istnieją podstawowe trzy podstawowe zasady. Pamiętajmy o dokładnym myciu i wycieraniu przestrzeni między palcami. Dzięki temu przeciwdziałamy powstawaniu grzybicy. Kolejna ważna zasada to nawilżanie skóry stóp, która ma skłonności do przesuszeń. Mogą t być kremy natłuszczające lub nawilżające. Trzecie ważne zalecenie to korzystanie z pedicure, z pomocą którego pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka. Wygodne obuwie jest niezbędne, a nasze stopy będą nam za nie wdzięczne.

Z czym tak naprawdę się borykamy? Nie da się uniknąć gromadzenia na stopach dużej ilości niechcianego naskórka. Powstające nagniotki i odciski podzielne to żółtawe fragmenty skóry i zrogowacenia. Takie stopy nie wyglądają estetycznie, jednak czasami również oprócz brzydkiego wyglądu, pojawiają się dolegliwości bólowe. Obecność zgrubień na stopach powstaje w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Najczęstszym i o wiele gorszym schorzeniem stóp jest grzybica. Najbardziej narażeni jesteśmy na nią na basenie, saunie czy chociażby w salonie kosmetycznym. Grzybica, która zainfekowała nasze stopy zaczyna demonstrować swoją obecność poprzez zaczerwienioną i pękającą skórę w przestrzeni między palcami. Chorobie towarzyszy często zmiana zapachu skóry i wyglądu stopy. Inne dolegliwości, jakie mogą nam towarzyszyć, jeśli mowa o stopach to popękana pięta. Taki stan rzeczy powoduje nadmierne przesuszenie skóry. Nadmierna potliwość to kolejny problem, który często objawia się u ludzi z nadwagą lub chorych na cukrzycę. Haluksy to kolejny dość częsty ostatnimi czasy problem. Deformacja ta powstaje z powodu chodzenia w butach na obcasie, nadwagi czy stojącego trybu życia. Najczęstszymi pacjentami gabinetów ortopedycznych są kobiety. Stanowią ponad siedemdziesiąt pięć procent pacjentów.

Pomocne w dbaniu o nasze stopy mogą okazać się ćwiczenia na zdrowe stopy. W przypadku gdy nie mamy czasu na aktywność fizyczną, mogą być one niezbędne. Relaks stopom przyniesie rozluźnienie mięśni i stawów stóp za pomocą potrząsania nimi, na koniec warto pomachać palcami u jednej, jak i u drugiej stopy. Kolejnym dobrym ćwiczeniem jest uciskanie jednej stopy drugą. Można również za pomocą palców wyrysować alfabet na podłodze. To również przydatne ćwiczenie. Oczywiście chodzenie jest bardzo dobrym ćwiczeniem dla stóp, inaczej już jest w przypadku biegania – powinniśmy być bardziej ostrożni.

Nawet jeśli wydaje nam się, że nasze stopy są zdrowe, może nam grozić problem z krążeniem. Objawia się to drętwienie stóp. Jakie nasze działania sprzyjają powstawaniu tego problemu? Gdy palimy, pijemy zbyt dużo kofeiny, podlegamy wpływowi silnego stresu wtedy pojawiają się trudność. Również przemarznięcie stóp, uciskanie ich i przebywanie zbyt długo w jednej pozycji wpływa negatywnie na krążenie w naszym organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *