Nadmierne pocenie się

Nadmierne pocenie się

Nadmierne pocenie się nie jest przyjemne dla osoby mającej z tym zjawiskiem problem. Powstające nieestetyczne ślady na ubraniu, nie wyglądają dobrze. Wilgotne dłonie często powodują kompleksy. Dochodzi do tego, że wstydzimy się nawet podać rękę na powitanie. Oblewający czoło i twarz pot, także może stanowić nie mały kłopot. Każdy z nas chciałby przecież wyglądać i prezentować się jak najlepiej. Widok spoconej osoby, nie jest estetyczny. Mało tego, taki człowiek jest często posądzany o brak higieny osobistej. Oczywiście zdarza się, że tak właśnie jest, ale zwykle przyczyna takiego stanu tkwi w problemach zdrowotnych lub jest cechą osobniczą.

Jeśli nadmierne pocenie nigdy wcześniej nie występowało, pojawiło się nagle, na pewno trzeba poznać przyczynę takiego stanu. Być może w organizmie toczy się jakiś stan zapalny lub rozpoczął się proces chorobowy. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji, jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Zleci on wykonanie podstawowych badań, które potwierdzą lub wykluczą ewentualne niedomagania. Potliwość może wskazywać na różne schorzenia. Mogą to być kłopoty z tarczycą, cukrzyca, a nawet nowotwory. Zlewne poty zdarzają się także podczas gorączki, ale to możemy w prosty sposób sprawdzić za pomocą termometru. Ludzie otyli mają również problem z nadmiernym poceniem się. Wiąże się to z większym wysiłkiem, jaki musi taka osoba wykonać. Szybciej męczy się i przegrzewa niż osoba szczupła. Oczywiście jeśli nagle zaczęliśmy się pocić, a wcześniej nie mieliśmy tego problemu, może nas to niepokoić. Ale nie należy wpadać w panikę. Jeśli nic nam nie dolega, czujemy się dobrze, nie mamy żadnych dolegliwości, to zapewne jest to jakiś błahy problem, który powinno się w prosty sposób rozwiązać.

Najlepszym środkiem zapobiegającym nadmiernemu poceniu się są tabletki do stosowania doustnego. Blokują one zarówno pot pojawiający się na dłoniach czy stopach, ale także minimalizują ten, oblewający obficie całe ciało. Hiperhydroza może być w ten sposób zahamowana, ale tabletka nie daje jednak 100% gwarancji. Działa kilka godzin, po czym stan może powrócić. Dodatkowo preparaty te są stosunkowo nowe i nie znane są ich skutki uboczne przy długotrwałym i regularnym stosowaniu. Jedną z najnowszych metod w leczeniu nadmiernej potliwości jest botoks. Jest to toksyna, którą wstrzykuje się pod skórę. Powoduje ona porażenie zakończeń nerwowych, połączonych z gruczołami potowymi. Uzyskuje się w ten sposób odwracalny proces, który na jakiś czas (zwykle 5-9 miesięcy)skutecznie hamuje pocenie. Inną skuteczną metodą jest jonoforeza. Jest to cykl zabiegów, polegających na moczeniu części ciała nadmiernie pocącej się w wodzie, przez którą płynie prąd galwaniczny. Zabieg ten powoduje porażenie gruczołów potowych.

Jak widać można skutecznie walczyć z nadmierną potliwością, ale pamiętajmy, że przede wszystkim musimy zacząć od diagnostyki. Jeśli okaże się, że nie mamy problemów zdrowotnych, proste zabiegi pomogą nam rozwiązać nasze problemy i pozbyć się dzięki temu kompleksów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *