Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to coraz częściej występujący problem. Dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, choć większość stanowią panie dotknięte tą wstydliwą przypadłością. Uzależnione jest to od specyficznej budowy anatomicznej kobiety. Przyczyniają się do tego stanu zarówno wcześniejsze porody, zabiegi w obrębie miednicy, ciążka, fizyczna praca i wiele innych czynników.

Kiedy po raz pierwszy zdarzy się nie zdążyć do toalety, sytuacja nas zwykle nieprzyjemnie zaskakuje. Poczucie wstydu, krępacja i inne odczucia targają naszym ciałem i duszą. Strach przed kolejnym, niechcianym „wypadkiem’ , paraliżuje działania. W pewnym momencie boimy się już nawet opuścić dom. Tylko tu czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Nie da się jednak tak żyć. Przecież codzienne obowiązki zmuszają do opuszczenia mieszkania, chociażby żeby zrobić potrzebne zakupy. Dlatego należy bezwzględnie pozbyć się uczucia wstydu i odwiedzić lekarza. Szczera rozmowa z nim, na pewno pomoże rozwiać wątpliwości. Specjalista pomoże znaleźć rozsądne rozwiązanie w tej trudnej sytuacji. Przede wszystkim uświadomi, że nie jesteśmy z tym problemem same. Dotyka on wiele kobiet, które podobnie jak my, szukają pomocy.

Okazuje się, że większość przypadków nietrzymania moczu da się wyleczyć. Choć nie jest to łatwe i wymaga czasu i cierpliwości, efekty są zwykle zadowalające. W początkowej fazie choroby, zwykle pomagają odpowiednie ćwiczenia. Poprzez wzmocnienie mięśni Kegla, znajdujących się w miednicy, jesteśmy w stanie zminimalizować wstydliwy problem. Kilkukrotne, regularne ćwiczenia zalecone przez specjalistę, pozwolą poczuć znaczącą poprawę już po kilku tygodniach. Oczywiście zanim to nastąpi, musimy zabezpieczyć się przed bezwiednym wypływem moczu, stosując odpowiednie środki higieniczne. W dobrych drogeriach, a także aptekach, zaopatrzyć się możemy we wkładki higieniczne, przeznaczone specjalnie do tego celu. Są one o różnej wielkości oraz chłonności. W zależności od zaawansowania problemu, możemy się zdecydować na te przypominające podpaskę lub małą wkładkę higieniczną. Różnica pomiędzy tradycyjnymi podpaskami, a tymi urologicznymi jest znacząca. Charakteryzują się one większą chłonnością i chronią przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, co jest niezwykle ważne przy nietrzymaniu moczu. Przecież zależy nam na odpowiednim komforcie stosowania, a także dyskrecji. Stosując właściwie dobrane wkładki, możemy poczuć się pewniej. Wyjście z domu nie będzie już „katorgą”. Dzięki ich stosowaniu, powrót do normalnej aktywności staje się możliwy.

Oczywiście może się okazać, że pomimo wykonywania ćwiczeń wzmacniających, nie następuje oczekiwana poprawa. Jednak nie należy się poddawać. Są jeszcze inne metody, które można zastosować. Do jednych z nich należy elektrostymulacja. Poprzez prąd, mięśnie miednicy i pęcherza są pobudzane do bardziej wydajnej pracy. Dobre efekty przynosi biofeedback, zabieg wykonywany przez lekarza, przy pomocy specjalnej aparatury kontrolującej siłę skurczów. Ostatecznością jest zabieg operacyjny, ale zwykle wykonuje się go przy mocno zaawansowanej chorobie, kiedy zawiodły inne, mniej inwazyjne metody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.