Pielęgnacja stóp i paznokci

Pielęgnacja stóp i paznokci

Latem część osób wstydzi się pokazywać swoje stopy w klapkach, sandałach, czy podczas wakacji nad morzem kiedy większość czasu spędza się na plaży. Zwykle wynika to z zimowego zaniedbania, którego przyczyna jest oczywista – nie eksponuje się wtedy stóp, zatem ich odpowiednia pielęgnacja często gra drugorzędną rolę. Zrogowaciały naskórek, odciski, popękana skóra między palcami i na piętach to zwykle efekt zimowego zaniedbania. Co zrobić, aby nie mieć takich problemów i aby stopy zawsze wyglądały dobrze?

Pielęgnacja stóp

Warto zacząć od kąpieli stóp. Wymoczenie ich w ciepłej wodzie z dodatkiem soli (specjalnej do stóp lub kuchennej) pomoże zmiękczyć naskórek, dodatkowo jest niezwykle relaksujące.

Kolejnym krokiem jest użycie tarki w celu pozbycia się zrogowaciałego naskórka. Jeśli jego warstwa jest bardzo gruba, należy liczyć się z możliwością, że pierwszy zabieg nie usunie jego całości. Warto jednak powtórzyć go kilkakrotnie (najlepiej co drugi dzień), aby po kilku dniach całkowicie pozbyć się nieestetycznych zgrubień. Poza klasycznymi tarkami producenci coraz częściej mają w swojej ofercieelektryczne pilniki do stóp. Osoby z dużymi kłopotami ze zrogowaciałym naskórkiem powinny rozważyć zakup takiego urządzenia, ponieważ pomaga ono skutecznie pozbyć się grubej części skóry. Dużym plusem wspomnianych pilników jest możliwość zakupu dodatkowych końcówek. Jeśli jedna ulegnie zużyciu można ją bez problemu wymienić, dodatkowo dzięki różnym kolorom rolek peelingujących z urządzenia może korzystać więcej niż jedna osoba, a zabieg w dalszym ciągu jest higieniczny.

Następnym krokiem, po usunięciu zgrubień, jest użycie peelingu, który pomoże całkowicie wygładzić skórę. Ostatnim krokiem w codziennej pielęgnacji jest wmasowanie kremu. Dobrze poszukać tego dedykowanego specjalnie do stóp, bowiem często w jego składzie jest mocznik, który pomaga zmiękczyć twardą skórę oraz ostatecznie pozbyć się martwego naskórka.

Pielęgnacja paznokci

Mówiąc o pielęgnacji stóp nie można zapomnieć o paznokciach. Należy je oczywiście regularnie podcinać (każdy powinien mieć własny obcinacz, niedopuszczalne jest korzystanie z tego samego przyrządu przez wszystkich domowników!), a następnie podpiłować pilnikiem, by je wyrównać. Warto pamiętać, by nie skrócić ich za bardzo oraz nie spiłowywać zbyt intensywnie ich boków, ponieważ może to spowodować ich bolesnewrastanie. Ostatnim krokiem może być aplikacja odżywki oraz lakieru w ulubionym kolorze.

Dezodorant do stóp – dla kogo?

Nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań odnośnie używania dezodorantów do stóp. Może to robić każda osoba, która obawia się możliwości pojawienia nieprzyjemnego zapachu, np. po wielu godzinach pracy bez zmiany obuwia. Niekiedy zastosowanie takich środków wydaje się naprawdę dobrym pomysłem, bowiem zwykle mają one w swoim składzie środki bakteriobójcze. Dodatkowo działają chłodząco i pomagają uniknąć nadmiernego pocenia się stóp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *