Problem łupieżu

Problem łupieżu

Prawdopodobnie każdy, przynajmniej raz w życiu, borykał się z problemem jakim jest łupież. Niestety nie wygląda on estetycznie i potrafi podłamać pewność siebie. Czy da się z nim walczyć?

Czym jest łupież

Łupież to nic innego jak zrogowaciały naskórek skóry głowy. Oczywiście takie rogowacenie jest zjawiskiem naturalnym i następuje u każdego, jednakże u niektórych osób w pewnym momencie ten proces zaczyna przebiegać dwukrotnie szybciej, ponadto zrogowaciałe komórki są o wiele większe, niż u większości osób. Efekty widać na kołnierzu koszuli, czy mankiecie marynarki. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że łupież to choroba. Na szczęście można z nią skutecznie walczyć.

Przyczyny powstawania łupieżu

Drożdżaki – najpopularniejszy to Malassezia furfur. Występuje on u każdego, jednakże łupież pojawia się dopiero w przypadku wzmożonego łojotoku.

Zbyt rzadkie mycie włosów – nieodpowiednia higiena skóry głowy może sprzyjać rozwojowi łupieżu, bowiem do przetłuszczonych miejsc zdecydowanie łatwiej przylega wszechobecny kurz, czy pył.

Niedokładnie wypłukiwanie środków do włosów – nie należy stosować zbyt dużo szamponu, czy masek do włosów. Dodatkowo, niezależnie od rodzaju i ilości użytych środków należy pamiętać o tym, by dokładnie je spłukać. W przeciwnym razie włosy szybko się przetłuszczą, zatem istnieje duże ryzyko powstania łupieżu.

Nadmierne obciążanie włosów – zbyt duża ilość pianki, czy lakieru do włosów wcale im nie służy. Niestety może się okazać, że zamiast spektakularnego efektu uzyskanego dzięki wymarzonej stylizacji, doprowadzi się do powstania łupieżu, a to przez wzmożenie łojotoku poprzez użycie zbyt dużej ilości środków stylizujących.

Częste noszenie nakrycia głowy – oczywiście jest ono nieuniknione, zwłaszcza zimą. Należy jednak pamiętać, że czapka może sprzyjać powstawaniu łupieżu, ponieważ zwiększa się wtedy potliwość skóry głowy.

Nieodpowiednia dieta – zbyt duże spożycie cukrów, czy nadużywanie alkoholu również może sprzyjać rozwojowi choroby.

Stres – zwiększa łojotok, a zatem także szansę na nabawienie się łupieżu.

Jak leczyć łupież

Oczywiście najlepiej zrobić wszystko, aby łupież nie stał się naszym problemem. Nad pewnymi kwestiami można łatwo zapanować, m. in. zadbać o odpowiednią dietę, higienę, oraz nie nadużywanie środków do stylizacji fryzur. Trudniej jednak zrezygnować z czapki w chłodne, zimowe dni. Jeśli łupież nas dopadnie nie warto wpadać w panikę, lecz zrobić wszystko by się go pozbyć.

Przede wszystkim po odpowiedni środek należy udać się do apteki. Co prawda dostępne tam szampony na pewno będą kosztować więcej, niż te dostępne w drogerii, jednak inwestycja się opłaci, ponieważ zakupione tam środki zadziałają zdecydowanie szybciej. Poza szamponami farmaceuta może polecić przyjmowanie odpowiednich witamin z grupy A i B. Warto również wzbogacić swoją dietę w niezbędne składniki mineralne jedząc np. ryby i brokuły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *