Problem nadmiernego wypadania włosów

Problem nadmiernego wypadania włosów

Zapewne większość osób miała kiedyś problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Oczywiście naturalnym jest, że przy codziennym czesaniu wypada ich kilkadziesiąt, jednakże w momencie, w którym włosy zaczynają wychodzić garściami, warto zastanowić się co może być tego przyczyną.

Możliwe przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Nieprawidłowa pielęgnacja – częste farbowanie, szczególnie przeprowadzane samodzielnie w domu nieprofesjonalnymi kosmetykami, może osłabiać włosy i powodować ich obfite wypadanie. Również zbyt częste używanie suszarki czy prostownicy nie wpływa na nie dobrze.

Uczesanie – wiele kobiet lubi eleganckie i wygodne fryzury jak np. ciasno upięty kok, czy tzw. koński ogon. Jeśli panie decydują się na takie uczesania zbyt często, muszą się liczyć z możliwym negatywnym wpływem na stan włosów, również z ich wypadaniem.

Papierosy – dym tytoniowy źle wpływa na cały organizm, w tym również na włosy, które po pewnym czasie stają się matowe, a ostatecznie wypadają szybciej niż powinny.

Stres – każdy zdaje sobie sprawę z tego, że stres negatywnie wpływa na cały organizm, który pod jego wpływem staje się osłabiony. Włosy nie są wyjątkiem – pod wpływem stresu z czasem mogą zacząć nadmiernie wypadać.

Niedobór witamin – należy dbać o możliwie najbardziej zróżnicowaną dietę, aby dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne witaminy. W momencie, w którym zabraknie żelaza (często jego niedobór mają wegetarianie oraz weganie, ponieważ mięso zawiera dużą ilość tego pierwiastka), witaminy A, czy magnezu, wpłynie to źle na owłosienie.

Choroby skóry głowy – łojotok, czy łupież również negatywnie wpływają na włosy i sprzyjają ich wypadaniu.

Bardzo szybki spadek wagi ciała źle wpływa na kondycję włosów.

Jak poradzić sobie z problemem

Jak widać przyczyn wypadania włosów może być naprawdę mnóstwo, warto zatem wiedzieć w czym leży problem, zanim rozpocznie się odpowiednią kurację. Naturalnie zmiana diety na zdrowszą oraz jedzenie sezonowych warzyw i owoców, zawsze są pożądane, jednakże nie może to być jedyny krok w walce z problemem. Dobrym pomysłem wydaje się rozmowa z lekarzem. Niekiedy może okazać się, że przyczyna leży np. w przyjmowanych lekach na receptę, czy schorzeniach pozornie nie związanych z włosami (np. problemy z tarczycą).

Wizyta u specjalisty jest ważnym krokiem, który bezsprzecznie dobrze wykonać, nie warto jednak zupełnie rezygnować domowych sposobów walki z problemem. A tych jest mnóstwo. Picie drożdży rozpuszczonych w gorącej wodzie, lub mleku; połączenie niewielkiej ilości (jedna/dwie łyżki) oleju kokosowego z szamponem i wmasowywanie mikstury w skórę głowy podczas każdego mycia; nakładanie na włosy odżywki zrobionej z żółtka soku z połowy cytryny i łyżeczki oliwy z oliwek (należy owinąć włosy folią spożywczą na około pół godziny) – to tylko część spośród mnóstwa prostych, domowych trików, mogących okazać się naprawdę pomocnymi przy walce z nadmiernym wypadaniem włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *