Sole do kąpieli – dla kogo i po co?

Sole do kąpieli – dla kogo i po co?

Drogeryjne półki z zestawami do domowego SPA kuszą rozmaitością soli kąpielowych. Produkowane są w różnych wariantach zapachowych, różnych typach i – zgodnie z rekomendacją producentów – o różnych przeznaczeniu. Mają zapewniać ciału relaks i regenerację, zadbać o piękną skórę, a w niektórych przypadkach także sprzyjać jej leczeniu. Czy rzeczywiście warto je stosować?
Czytając dokładnie etykiety kosmetyczne, możemy dostrzec, że istnieje kilka rodzajów soli do kąpieli. Warto przeanalizować ich działanie dokładnie, gdyż – wbrew pozorom – ma to znaczenie.

Jedną z najpopularniejszych odmian jest sól z Morza Martwego. Jak sama nazwa wskazuje, jest pozyskiwana z Morza Martwego i wyróżnia się bogactwem składników mineralnych. W bardzo wysokim stężeniu występują w niej związki wapnia, krzemu, magnezu, potasu, żelaza, jodu, fluoru, sodu, bromu i wielu innych pierwiastków, które działają wzmacniająco i regenerująco na naskórek. Dobroczynne działanie soli z Morza Martwego potwierdziły badania przeprowadzone przez naukowców, dzięki czemu jest ona często polecana przez dermatologów. Pomaga osobom cierpiącym na łuszczycę, alergie, problemy z trądzikiem. Wykorzystywana jest też w przypadkach nadmiernej potliwości, stanów zapalnych i podrażnień skóry. Co ciekawe, kąpiele solankowe z wykorzystaniem soli z Morza Martwego poleca się w przypadku stanów depresyjnych oraz nerwicowych.

Fachowcy podkreślają, że kąpiel solankowa działa jak odnowa biologiczna. Następuje rewitalizacja naskórka oraz oczyszczenie skóry. Układ krążenia jest pobudzony, co z kolei wspomaga naturalne wydalanie toksyn. Nieoceniony jest także efekt estetyczny: regularne kąpiele z wykorzystaniem soli z Morza Martwego pozwalają walczyć z cellulitem i rozstępami. Aby osiągnąć optymalny efekt, należy zażywać kąpieli 2-3 razy w tygodniu przez ok. 20 minut. Woda powinna mieć temperaturę nieco wyższą niż temperatura ludzkiego ciała (około 38 stopni Celsjusza) i mieć podobne stężenie soli jak naturalna woda z Morza Martwego (ok. 30%).
Szczególnym działaniem wyróżnia się także różowa sól himalajska. Często spotykamy ją w sklepach spożywczych, okazuje się jednak, że świetnie sprawdza się również w kosmetyce. Polecana jest szczególnie dla osób zmagających się z chorobami skóry, podrażnieniami naskórka, ranami i pęcherzami. Wskazane są również dla uskarżających się na reumatyzm i dolegliwości w obrębie stawów. Specjaliści medycyny naturalnej zalecają ją także w przypadku chorób ginekologicznych.

Sól himalajska nadaje się do sporządzenia domowego peelingu. Wystarczy zmieszać ją z naturalnym mydłem. Roztwór soli nadaje się także do płukania gardła, nosa czy uszu przy ewentualnych infekcjach.
Nieco mniej popularna, ale wcale nie mniej cenna jest sól Epsom. To sól pochodzenia angielskiego, uzyskiwana dzięki odparowywaniu wody mineralnej. Dzięki temu w jej składzie pozostają w dobrych proporcjach siarczany oraz magnez.
Sól Epsom wyglądem przypomina zwykłą sól kuchenna, wyróżnia ją jednak gorzki smak. Na organizm działa odtruwająco i oczyszczająco. Wyróżnia się działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Dzięki obecności siarki jest błogosławieństwem dla skóry, włosów i paznokci, działa przeciwłupieżowo, wspomaga również usuwanie z organizmu toksyn i metali ciężkich. Wyróżnia się także działaniem leczniczym; 2 szklanki soli rozpuszczone w wannie ciepłej wody jest bazą do kąpieli, która pomoże w bólach mięśniowo-stawowych, przy bólach głowy i zmęczeniu.
Zmieszana z olejem kokosowym stworzy naturalny peeling.
W warunkach domowych z powodzeniem możemy wykorzystywać także rodzime, równie wartościowe odmiany soli. Sól bocheńska lub iwonicka jest doskonała do relaksująco-zdrowotnych kąpieli.

Sole kąpielowe dostępne w drogeriach występują w formie grubo- lub drobnoziarnistej. Wybór między tymi dwoma typami jest raczej kwestią preferencji. Sól stosunkowo szybko rozpuszcza się w ciepłej wodzie, jej faktura zatem nie robi wielkiej różnicy.
Kąpiele solankowe są zatem doskonałą receptą na problemy skórne, na choroby kostno-stawowe, wyróżniają się także działaniem relaksującym. Niestety, nie dla każdego. Kąpiele solankowe wykluczone są w przypadku osób, które uskarżają się na problemy z krążeniem oraz z układem oddechowym. Przeciwwskazaniem są także choroby nerek, nadciśnienie, nowotwory. Od kąpieli powstrzymać się powinny także osoby po przebytych zabiegach operacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.