Szampony do włosów

Szampony do włosów

Regularne dbanie o czystość włosów to z jednej strony zadanie o motywacji estetycznej – zadbana i schludna fryzura to kluczowy element udanej prezencji. Każdy, kto przykłada wagę do swojego wyglądu, poświęca pewną ilość czasu na zapanowanie nad swoimi włosami. Ta kwestia ma jednak także inny wymiar, wiążący się ze zdrowiem i dobrą formą skóry głowy. Zbyt długo niemyte włosy stają się nieświeże głównie z tego powodu, że skóra z której wyrastają pokrywa się warstwą naturalnie wydzielanego łoju, a także rozmaitymi bakteriami. Jeśli te zbędne warstwy tłuszczu i brudu nie będą regularnie usuwane, wówczas dojść może do sytuacji, w której skórę dotknie stan zapalny – objawiający się jako zaczerwienienie, łuszczenie się i swędzenie konkretnych obszarów skóry.

Szampon czyli ratunek dla włosów

Szampon można opisać jako płynny środek myjący, opracowany specjalnie z myślą o włosach i skórze głowy, a więc stworzony do pełnienia wyjątkowych funkcji, jakimi są oczyszczanie skóry i ulepszanie kondycji samych włosów. Receptura każdego szamponu bazuje na detergencie, czyli substancji zdolnej usuwać zanieczyszczenia. Wspomagają go składniki, które zapobiegają usuwaniu z powierzchni włosów takich olejków, które występują tu w sposób naturalny, a ich brak skutkowałby elektryzowaniem się włosów i pogorszeniem ich stanu. Pewną grupę szamponów stanowią takie, które stawiają sobie za cel rozwiązywanie poważnych problemów skóry głowy – w ich recepturze znajdują się wówczas środki o charakterze leczniczym. Większość współcześnie produkowanych szamponów bogata jest ponadto w substancje zapachowe i takie, które działają na włosy pielęgnująco. Sama nazwa szamponu ma dość egzotyczne pochodzenie, ponieważ odsyła do słowa opisującego pewien specyficzny masaż głowy, wykonywany niegdyś przy użyciu wyciągów z ziół.

Nie tylko czyszczenie

Dostępne na rynku kosmetycznym szampony mają więc za zadanie przede wszystkim usuwać zanieczyszczenia i odświeżać skórę i włosy, jednak tej zasadniczej funkcji towarzyszą także inne. Bogata jest zwłaszcza oferta skierowana do pań, obejmuje bowiem cały szereg specyfików, które uwzględniają specyficzne potrzeby włosów lub obiecują pomóc w uzyskaniu konkretnego efektu. I tak, w asortymencie wielu producentów znajdują się szampony przeznaczone do różnych typów włosów, to znaczy: normalnych, szybciej przetłuszczających się lub suchych. Twórcy szamponów kierują też konkretne propozycje do właścicielek włosów prostych, kręconych, zniszczonych lub zbyt cienkich – zapewniają przy tym, że konkretne specyfiki pomogą poradzić sobie z tym, co panie uważają za wady swoich włosów, a podkreślać ich wyjątkowe walory. Co ciekawe, istnieją także szampony potrafiące nadawać włosom konkretny odcień kolorystyczny. Komponując receptury szamponów, producenci opierają się na zdobyczach przemysłu chemicznego i odkryciach technologicznych z tej dziedziny albo poszukują wyciągów z roślin lub występujących w przyrodzie mikroelementów, które wykazują konkretne działanie na włosy i skórę głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *