Szczotkowanie nie wystarczy

Szczotkowanie nie wystarczy

By mieć zdrowe zęby wystarczy przestrzegać kilku zasad. Jednak niestety nie każdy to robi. Polacy są w niechlubne czołówce Europy – przeciętny Polak ma aż trzynaście zębów zaatakowanych przez próchnicę. Wydawać się może, że niewiele potrzeba by tego uniknąć.

Magiczna trójca dbającego o higienę jamy ustnej to szczoteczka do zębów, płyn przeciwzapalny i nić dentystyczna. Jednak najważniejsza jest szczoteczka. Właściwie trudno rozprawiać, która ma lepsze działanie – elektryczna czy manualna. Ważne żeby używać którejś z nich. Nie powinna być zbyt twarda, bo rani wtedy dziąsła i prowadzi do krwawienia. Medium lub soft to najbezpieczniejszy rodzaj miękkości szczoteczki. Szczoteczkę należy wymieniać, co trzy miesiące. Główka szczoteczko powinna mieć dość dużą giętkość, a rączka winna dobrze leżeć w dłoni. Na rynku mamy całą gamę past do zębów. Najlepiej wybrać taką, która sprosta potrzebom – czy to odświeżenia czy też przykładowo wybielenie. Kolejnym elementem niezbędnika jest nić dentystyczna. Powinno się jej używać przed każdy myciem, czyszcząc przestrzenie między zębami. Istnieje również coś takiego, jak skrobaczka do języka, która usuwa z niego nalot. Płukanie jamy ustnej płynem, do tego przeznaczonym pomoże w utrzymaniu świeżego oddechu, zapobiegnie nawracającym stanom zapalnym. Wybierać należy płyny, w których składzie nie znajduje się alkohol. Powoduje on wysuszenie śluzówki – nie jest to pożądane zjawisko.

Jak długo powinno się szczotkować zęby? Minimum to dwa razy dziennie po dwie minuty, aczkolwiek szczotkowanie częściej jest wskazane. Uzębienie należy myć ruchem wymiatającym, a nie zataczać kółka. Powinno się myć wszystkie zęby pojedynczo, a nie cały łuk jednocześnie, ponieważ można ominąć chociażby ósemki. Można sprawdzić jakość naszego szczotkowania, badając wygląd szczoteczki. Nawet po długotrwałym jej użytkowaniu – włosie nie powinno być odkształcone. Jeśli wywinięte jest na zewnątrz oznacza to, że zbyt gwałtownie i agresywnie szczotkujemy zęby. Warto doskonalić technikę szczotkowania zębów. Od tego zależy zdrowie jamy ustnej każdego z nas. Nikt nie chce przedwczesnego wypadania zębów, odsłoniętych szyjek czy krwawienie dziąseł. Używanie nici dentystycznej powinno na stałe wejść do codziennych zabiegów. Należy nawinąć na palce około pięćdziesięciu centymetrów nici. Czyścimy nią przestrzenie między zębami, stosując powolny ruch w górę i w dół. Kolejny ząb, to nowy, czysty kawałek nici. Nigdy nie powinno się omijać wieczornego mycia zębów – bakterie wtedy mają używanie przez całą noc. Niszczą wtedy bezlitośnie nasze uzębienie.

Pomimo dużej dbałości o naszą jamę ustną – szczotkowania, płukania, czyszczenia, nie obędziemy się bez wizyt kontrolnych u stomatologa. To on zweryfikuje jakość naszej dbałości o zęby oraz wyleczy popsute zęby. Lekarz oczyści zęby z kamienia nazębnego. To natomiast znacząco poprawi wygląd zębów. Dokładne polerowanie sprawi, że zęby staną się gładsze, a to utrudni przywieranie brudu i zasiedlanie się bakterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.