Trądzik – jak z nim skutecznie walczyć?

Trądzik – jak z nim skutecznie walczyć?

Problemy z cerą mogą pojawić się w każdym wieku, choć z reguły dotyczą osób młodych, w wieku pokwitania. Pojawiające się na twarzy wypryski, wągry, krosty z ropną zawartością, to zdecydowanie niepożądany efekt uboczny dojrzewania. Trądzik może dotyczyć zarówno dziewcząt jak i chłopców. Pojawia się nie tylko na twarzy, zdarza się, że nieestetyczne wykwity tworzą się także na dekolcie, a nawet na plecach. Dla młodych, wkraczających w dorosłość ludzi, stanowi to ogromny problem, źródło kompleksów, ale także nieprzyjemnych docinek i drwin ze strony rówieśników. Wyśmiewają oni domniemane zaniedbania higieniczne, nie zdając sobie sprawy z tego, że nawet właściwa higiena osobista, może nie wystarczyć w walce z trądzikiem. Jak zatem zapobiegać niepożądanym efektom i jak z nimi skutecznie walczyć, kiedy już się pojawią.

Rynek kosmetyczny proponuje wiele skutecznych rozwiązań. Każda z wiodących firm, ma w swojej ofercie serię kosmetyków dla nastolatków. W ich składzie można znaleźć przeróżne składniki, mające na celu zmniejszyć i złagodzić dolegliwości. Wyciągi roślinne z nagietka, rumianku ,aloes, krzem , cynk, to tylko niewielka ich część. Ogólnie, z założenia, wszystkie środki przeznaczone do cery trądzikowej, mają za zadanie zmniejszyć wydzielanie sebum, które jest spowodowane nadmiernym działaniem gruczołów łojowych skóry. Ich zła praca, brak odpowiedniej równowagi, może doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Popularny „pryszcz” to ewidentnie znak, że ze skórą nie dzieje się najlepiej. Oczywiście następuje szybka reakcja, w postaci wyciśnięcia niechcianego lokatora. Nie rozwiązuje to jednak problemu, a wprost przeciwnie, może pozostać nieestetyczna blizna, której nie uda się tak łatwo pozbyć. Poza tym, zawartość takiego tworu, jest zwykle zmieniona zapalnie i możemy spowodować rozprzestrzenienie się bakterii na inne części twarzy. Dlatego przy trądziku, należy bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad higieny, często myć ręce i unikać nadmiernego dotykania skóry, na której znajdują się wykwity.

Do pielęgnacji cery trądzikowej, należy stosować wyłącznie kosmetyki specjalnie dla niej przeznaczone. Do mycia używać należy odpowiednich żeli lub mydła. W ciągu dnia, powinno się kilkukrotnie przemywać twarz tonikiem. Znakomicie odświeża cerę, ale również ułatwia usuwanie gromadzących się na skórze bakterii. W ciągu dnia należy stosować lekkie kremy nawilżające, matujące, działające antybakteryjnie. Na pojedyncze wypryski, można zastosować punktowo, specjalny sztyft, łagodzący zmiany zapalne. Oczywiście nie można zapominać, że konieczna będzie zmiana diety. Rezygnacja z tłuszczy, pikantnych potraw, czekolady, na pewno pomoże w walce z trądzikiem. Dieta bogata w owoce i warzywa to najlepsze rozwiązanie.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem nie jest łatwa. Potrzeba czasu i cierpliwości, aby uzyskać znaczącą poprawę. Może się również okazać, że pomimo stosowania zasad higieny oraz właściwych kosmetyków, nie uda się pozbyć problemu. W takiej sytuacji na pewno należy zasięgnąć porady lekarza dermatologa, który posiłkując się medykamentami, pomoże nam pozbyć się kłopotu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *