Wrastające paznokcie – jak zapobiegać?

Wrastające paznokcie – jak zapobiegać?

Gdy mówimy o wrastającym się paznokciu, mamy na myśli nieprzyjemną dolegliwość, która z pewnością spotkała niejednego z nas. Powoduje to ból i ogromny dyskomfort. Jak temu zapobiec, jak właściwie obcinać paznokcie by nie dopuszczać do takich kłopotliwie bolesnych sytuacji?

Istotą przypadłości jest wrastanie krawędzi paznokcia pod przylegającą do niej skórę. Zazwyczaj dzieje się to w przypadku dużego palca u stopy, ponieważ jego płytka jest najtwardsza – najmocniej wbija się w naskórek. Dobrze byśmy w porę zwrócili uwagę na bolący stan, ponieważ może uchronić nas przed ingerencją chirurgiczną.

Główną przyczyną wrastania się paznokci jest nieprawidłowe ich obcinacie. Zbyt krótkie przycinanie paznokcia lub „na okrągło” powoduje stan zapalny. Jednak to niejedyny powód. Skaleczenie wału paznokciowego może przyczynić się do wrastania. Dochodzi do tego przy wycinaniu skórek. Może to zaskakujące, jednak buty na obcasie również mogą spowodować wrastanie paznokcie. Wąskie czubki, zbyt ciasne wpływają na otarcie i zgniatanie palców. Nie na dobre wyjdzie nam czyszczenie paznokci przy pomocy czubka nożyczek. Czasami przyczyna może nie leżeć w naszej gestii – uderzenie, przytrzaśniecie również przyczynia się do niekorzystnych zmian. Przykra, nawracająca grzybica „pomaga” wrastać się paznokciom. Nadwaga też nie działa na korzyść – paznokcie źle ją znoszą, przestrzenie między skórą, a paznokciem stają się coraz mniejsze, to powoduje otarcia i… wrastanie płytki paznokcia. Niektórzy posiadają wrodzone predyspozycje – paznokieć rośnie w dół.

Po czym możemy poznać, że zaczyna dziać się coś złego? Ból palca to pierwsze, co możemy zauważyć. Bolesność wynika z wbijania się paznokcia w skórę. Zaczerwienienie i opuchlizna to kolejne objawy. W skrajnych przypadkach pojawia się nawet krwawienie i ropna wydzielina, świadcząca o nadkażeniu bakteryjnym. Jeśli zauważymy u siebie tego rodzaju objawy, warto udać się do lekarza. Leczenie wrastania polega na wycięciu chirurgicznym . Klamry na wrastające paznokcie służą do zmiany kierunku wzrostu paznokcia.

Jak unikać wrastania paznokci? Kluczem do sukcesu jest poprawne obcinanie paznokci. Nie należy obcinać ich na okrągło, ani zbyt blisko skóry. Płytkę należy kształtować według ich naturalnego kształtu – kwadratowo. Warto na koniec spiłować płytkę, by nie powodować zadarć. W przypadku twardych paznokci zaleca się zamoczenie stóp na dziesięć minut w ciepłej wodzie w celu zmiękczenia. Jeśli to nie pomaga, można zakupić specjalne płyn zmiękczający paznokcie. Nie powinno się wyrywać zbędnych fragmentów płytki, ponieważ uszkodzenia tego typu mogą wzmagać wrastanie. Jak usuwać brud i kurz spod paznokci? Wacik zwilżony spirytusem załatwi sprawę bez niepotrzebnych uszkodzeń. Skórki winno się usuwać delikatnie przy użyciu płynów specjalnie do tego przeznaczonych. Zmiękczenie ułatwia wyrywanie skórek. Aby zminimalizować ryzyko wrastania warto unikać zbyt ciasnych skarpetek i butów z wąskimi czubkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *