Zaniedbania higieny – jakie występują

Zaniedbania higieny – jakie występują

Niestety niedbałość o higienę nada się zdarza. Co prawda obecnie nie ma problemów z uzyskaniem możliwości dbania o siebie w tym zakresie. Praktycznie już wszyscy mają łazienkę, dostęp do bieżącej wody, pralkę itd. Kosmetyki i preparaty myjące też można kupić w różnych cenach, więc nie jest to problemem nawet dla tych, którzy mało zarabiają. Zaniedbania higieny jednak nadal się zdarzają, ale raczej jest to kwestia właśnie złych nawyków, a nie braku możliwości zadbania o siebie. Dlatego tutaj faktycznie jest to bardzo ważne, by umieć do tego odpowiednio podejść.

Trzeba już od najmłodszych lat dbać o higienę. To zadaniem rodziców jest przyzwyczajanie dziecka do tego, że należy dbać o siebie, że to jest przyjemne, że sprawia, że wtedy dana osoba jest lepiej odbierana itd. to bardzo ważne. Oczywiście nic na siłę i nie można też wprowadzać jakichś niepotrzebnych nawyków. Konieczne jest zadbanie po prostu o to, by te podstawowe czynności higieniczne były wykonywane.

Zaniedbania higieny mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Pierwsze konsekwencje, to na pewno będą konsekwencje w wymiarze społecznym. Człowiek jest zawsze częścią jakiejś grupy. Jeśli dziecko nieprzyzwyczajone do dbania o higienę, do tego, że należy nosić czyste ubrania i myc się idzie do szkoły czy do przedszkola, jest wyśmiewane i odrzucane przez inne dzieci. Dlatego nie można w ten sposób krzywdzić swojego dziecka. Bedzie mieć ono także potem inne problemy. Zaniedbania higieny, które zdarzają się w późniejszym wieku, także mają ten wymiar społeczny, wiążą się z kłopotami w nawiązywaniu znajomości, szukaniu pracy itd. Dlatego nie powinno być to zależne od warunków ekonomicznych, nawet w biedniejszych domach jest możliwe do uzyskania pod tym względem takich wyników, jak dbanie o higienę, schludny wygląd itd.

Zaniedbania higieny mogą też wiązać się z różnymi problemami zdrowotnymi. Może to prowadzić do otarć i odparzeń – np. w przypadku dzieci, noworodków, osób unieruchomionych, skazanych na opiekę i pomoc innych osób przy codziennych czynnościach higienicznych.

Poza tym zaniedbania higieny mogą także powodować przenoszenie chorób, zarazków, bakterii. Po każdym przyjściu do domu należy umyć dokładnie ręce, podobnie jak po wizycie w toalecie. Przede wszystkim po wizycie w toalecie publicznej. Wtedy warto też sięgać po mydło antybakteryjne, to będzie dobry wybór. To są podstawowe kwestie, wiążące się z dbaniem o higienę.

Jest to więc ważne dla ludzi w każdym wieku. Zarówno dzieci, jak i dorośli, osoby starsze – wszyscy muszą dbać o higienę z powodów społecznych, zdrowotnych oraz związanych z dobrym samopoczuciem, poczuciem własnej wartości, budowaniem dobrej pozycji itd.

Wciąż jednak zdarza się, że zaniedbania higieny występują. Nawet były prowadzone badania na ten temat w środowisku lekarzy. Pytani byli o to, co najbardziej przeszkadza im u pacjentów, co ich denerwuje, z czym się stykają. Właśnie argument o braku odpowiedniej higieny był jednym z częściej podnoszonych argumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *