Jak dbać o higienę miejsc intymnych?

Jak dbać o higienę miejsc intymnych?

Nasze ciało wymaga olbrzymiej dbałości. Przestrzeganie zasad higieny osobistej jest bardzo ważne. Wiąże się to nie tylko z aspektami wizualno-zapachowymi, ale również z rozwijającymi się bakteriami i chorobami, wtedy gdy nasza higiena pozostawia wiele do życzenia. Są jednak pewne miejsca o których higienę należy dbać podwójnie mocno, a mianowicie – miejsca intymne. Te wrażliwe i bardzo delikatne elementy naszego ciała wymagają uwagi i dbałości oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków.

O okolice intymne należy dbać jak o ciało noworodka. Z odpowiednio dużą troską. Do mycia lepiej używać specjalnie przeznaczonych do tego płynów i preparatów, lepiej stronić od zasadowego mydła lub zwykłych żeli pod prysznic, które mogą zniszczyć naturalną florę bakteryjną pochwy. Należy unikać kremów i sprejów – te okolice są delikatne i lepiej nie powodować wnikania nieproszonych bakterii. Warto zaznaczyć, że podmywać należy się ręką. Myjki i gąbki są siedliskami bakterii i z pewnością nie pomogą nam w dbaniu o higienę intymną. Niektórzy ginekolodzy negują nawet używanie wkładek higienicznych, ponieważ blokują dopływ powietrza do pochwy. Preparaty do higieny pochwy powinny mieć odpowiednie pH, zbliżone do pH pochwy, czyli w okolicach 3,8-4,2. Należy unikać składników, które powodują u nas uczulenie czy wysypkę. Potraktowanie okolic intymnych takim preparatem spowoduje duże szkody. Okresy życia kobiety cechują się tym, że wrażliwość pochwy się zmienia. W czasie menopauzy, gdy organizm kobiety intensywnie się zmienia, pochwa jest wyjątkowo podatna na podrażnienia i infekcje. Warto wtedy stosować preparaty na bazie pałeczek kwasu mlekowego.

Niektóre kobiety, chcące wyjątkowo dokładnie zadbać o strefę intymną stosują irygacje. Jednak eksperci są co do tego zgodni – irygacje są zbędne, zdecydowanie nie pomagają, a mogą nawet zaszkodzić. Nie można mówić o czymś takim, jak brudna pochwa. Jedyną ewentualnością są przypadki gdy po uciążliwych upławach, po stosunku, pod koniec okresu kobieta odczuwa potrzebę takiej czynności. Warto wtedy sięgnąć po preparaty stworzone z myślą o irygacji, specjalnie do tego przeznaczone.

Warto wspomnieć również o depilacji. Tutaj opinie są podzielone. Z jedne strony włosy są siedliskiem bakterii, z drugiej natomiast są obecne w tym miejscu od zawsze i pełnią ściśle określone funkcje. Jest to indywidualna sprawa kobiety, jak pragnie by wyglądało jej owłosienie łonowe, czy też ażeby nie było go wcale. Jeśli skór kobiety nie jest wyjątkowo wrażliwa, wtedy można pokusić się o depilację brazylijską, czyli całkowitą. Jednak gdy jest inaczej i czasie tarcia podczas stosunku odczuwasz ból i skóra jest podrażniona, wtedy lepiej nie sięgać po depilację całkowitą z prostego powodu. Wydepilowanie miejsc intymnych może zwiększyć ryzyko powstania zapalenia mieszków włosowych. Świąd i zaczerwienie wiąże się z pojawieniem się drobnych krostek. Nie jest to sytuacja komfortowa.

Niektóre kobiety narzekają na nieprzyjemny zapach okolic intymnych. Jeśli myjemy się każdego dnia i dbamy o higienę, coś takiego nie występuje. Nieprzyjemny zapach może być oznaką infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Warto udać się wtedy do specjalisty – ginekologa, który przepisze odpowiednie lekarstwa i stwierdzi, co dolega pacjentce. Zaniepokoić powinny upławy o wodnistej konsystencji i „rybim” zapachu. Serowata konsystencja o szarym lub zielonkawym kolorze z pewnością jest objawem infekcji.

Okolice intymne są bardzo wrażliwą sferą, o którą trzeba wyjątkowo dbać. Należy zwracać uwag na to, jakich kosmetyków używamy do mycia tych okolic, nie wszystkie kosmetyki się sprawdzą, niektóre mogą wręcz zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *