Pielęgnacja skóry wrażliwej

Pielęgnacja skóry wrażliwej

W obecnych czasach coraz więcej osób boryka się z problemami skóry wrażliwej. Mnóstwo produktów nas uczula, powodując wysypki, zapalenia skóry, podrażnienia czy zaczerwienienia. Dermatolog po dentyście to jeden z najczęściej odwiedzanych lekarzy. Specjaliści w zakresie chorób skóry biją na alarm, że bardzo wiele czynników zewnętrznych wpływa na to, jak zachowuje się i reaguje nasza skóra. Bardzo często wcale nie jesteśmy tak zwanymi „wrażliwcami”, a po prostu uczulenie powoduje u nas pewien składnik posiłku czy nawet wody. Jak walczyć z wciąż powracającymi problemami skórnymi?

Znajdź przyczynę i ją wyeliminuj

Kiedy na skórze zaczynają pojawiać się niewystępujące do tej pory oznaki takie jak wypryski, plamy, suchość czy zaczerwienienie i pieczenie, należy szybko zareagować. Po pierwsze, musimy wypić wapno, które powinno szybko zminimalizować reakcję alergiczną na niewiadomy czynnik. Po drugie, konieczne jest przeanalizowanie najbliższych 24 godzin i zastanowienie się, co mogło reakcję alergiczną wywołać. Bardzo możliwe, że było to jedzenie, ukąszenie owada, albo reakcja na składniki zawarte w wodzie. Jeśli tylko cokolwiek przychodzi nam do głowy, musimy przyczynę tę wyeliminować i obserwować, jak będzie zachowywać się nasze ciało.

Domowe lekarstwa na reakcje alergiczne

Niezastąpionym środkiem na wszelkiego rodzaju alergie jest wapno, które może spożywać każdy człowiek, nawet dzieci i kobiety w ciąży. Warto mieć w domu również balsamy i kremy hipoalergiczne, które stosowane do skóry podatnej na tego rodzaju sytuacje, pomoże w ich niwelowaniu. Kupując kosmetyki należy zwracać uwagę na etykiety i wybierać te pozbawione parabenów, silikonów i innych szkodliwych substancji. Najlepsze będą oczywiście hipoalergiczne, ale one również występują w wielu wersjach, dlatego trzeba je najpierw przetestować na swojej skórze.

Wizyta u specjalisty

Jeśli problem z alergią skórną pojawia się coraz częściej i nie jesteście w stanie nad tym zapanować, Wasza rola jako specjalisty powinna na tym etapie się zakończyć. Konieczne będzie umówienie się na wizytę u lekarza dermatologii, który postawi właściwą diagnozę po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zleceniu najpotrzebniejszych badań. Jego zadaniem jest również dobranie wskazanych środków farmakologicznych, które nie tylko zaleczą alergię, ale ją również wyleczą. Często są to jednak leki na receptę, a ich cena wcale nie jest niska. Farmaceutyki dermatologiczne należą do tych droższych na rynku, ze względu na skomplikowane połączenia rzadkich składników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *