Pielęgnacja skóry wrażliwej

Pielęgnacja skóry wrażliwej

W obecnych czasach coraz więcej osób boryka się z problemami skóry wrażliwej. Mnóstwo produktów nas uczula, powodując wysypki, zapalenia skóry, podrażnienia czy zaczerwienienia. Dermatolog po dentyście to jeden z najczęściej odwiedzanych lekarzy. Specjaliści w zakresie chorób skóry biją na alarm, że bardzo wiele czynników zewnętrznych wpływa na to, jak zachowuje się i reaguje nasza skóra. Bardzo często wcale nie jesteśmy tak zwanymi „wrażliwcami”, a po prostu uczulenie powoduje u nas pewien składnik posiłku czy nawet wody. Jak walczyć z wciąż powracającymi problemami skórnymi?

Znajdź przyczynę i ją wyeliminuj

Kiedy na skórze zaczynają pojawiać się niewystępujące do tej pory oznaki takie jak wypryski, plamy, suchość czy zaczerwienienie i pieczenie, należy szybko zareagować. Po pierwsze, musimy wypić wapno, które powinno szybko zminimalizować reakcję alergiczną na niewiadomy czynnik. Po drugie, konieczne jest przeanalizowanie najbliższych 24 godzin i zastanowienie się, co mogło reakcję alergiczną wywołać. Bardzo możliwe, że było to jedzenie, ukąszenie owada, albo reakcja na składniki zawarte w wodzie. Jeśli tylko cokolwiek przychodzi nam do głowy, musimy przyczynę tę wyeliminować i obserwować, jak będzie zachowywać się nasze ciało.

Domowe lekarstwa na reakcje alergiczne

Niezastąpionym środkiem na wszelkiego rodzaju alergie jest wapno, które może spożywać każdy człowiek, nawet dzieci i kobiety w ciąży. Warto mieć w domu również balsamy i kremy hipoalergiczne, które stosowane do skóry podatnej na tego rodzaju sytuacje, pomoże w ich niwelowaniu. Kupując kosmetyki należy zwracać uwagę na etykiety i wybierać te pozbawione parabenów, silikonów i innych szkodliwych substancji. Najlepsze będą oczywiście hipoalergiczne, ale one również występują w wielu wersjach, dlatego trzeba je najpierw przetestować na swojej skórze.

Wizyta u specjalisty

Jeśli problem z alergią skórną pojawia się coraz częściej i nie jesteście w stanie nad tym zapanować, Wasza rola jako specjalisty powinna na tym etapie się zakończyć. Konieczne będzie umówienie się na wizytę u lekarza dermatologii, który postawi właściwą diagnozę po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zleceniu najpotrzebniejszych badań. Jego zadaniem jest również dobranie wskazanych środków farmakologicznych, które nie tylko zaleczą alergię, ale ją również wyleczą. Często są to jednak leki na receptę, a ich cena wcale nie jest niska. Farmaceutyki dermatologiczne należą do tych droższych na rynku, ze względu na skomplikowane połączenia rzadkich składników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.