Mycie rąk – jak należy je myć

Mycie rąk – jak należy je myć

Mycie rąk wbrew pozorom nie jest takim łatwym i oczywistym procesem. Ręce myjemy co najmniej kilka, o ile nie kilkanaście razy w ciągu dnia. Dlatego warto poznać techniki mycia, które faktycznie sprawią, ze nasze ręce będą czyste. To jest bardzo ważne z punktu widzenia higieny i zdrowia.

We własnym domu mycie rąk wygląda nieco inaczej. Po przyjściu do domu musimy oczywiście dużo dokładniej umyć ręce, niż w sytuacji, gdy nigdzie nie wychodziliśmy. Podstawą jest dobrze dobrane mydło. Do codziennego, zwykłego użytku wystarczy zwykłe mydło – niekoniecznie antybakteryjne. Preparaty antybakteryjne warto jest mieć jednak w swojej torebce, gdy zajdzie potrzeba np. skorzystania z publicznej toalety, np. w przychodni, szpitalu, urzędzie, na uczelni, w szkole – będzie to najlepszy wybór.

W domu nie ma takiej potrzeby, można ewentualnie używać antybakteryjnych mydeł właśnie po przyjściu do domu. Generalnie jednak zwykłe mydło jest w stanie usunąć niebezpieczne zanieczyszczenia, bakterie itd. Jednak trzeba myć ręce odpowiednio długo i dokładnie. Nie może być to zwykłe opłukanie wodą. Trzeba namydlać ręce dokładnie, w szczególnych przypadkach, gdy będziemy mieć np. kontakt z żywnością, wskazane jest, by ręce zostały umyte w ten sposób, że namydlamy nie tylko same dłonie, ale ręce aż do łokcia. Jest to wymagane np. dla pracowników restauracji itd.

Mycie rąk powinno też przebiegać w odpowiednich warunkach. W lokalach typu restauracje itd. łazienki dla pracowników muszą spełniać określone wymogi. Także w miejscu, gdzie przygotowywane jest jedzenie, musi być możliwość umycia rąk. W tym celu musi być osobna umywalka, która ma tylko takie zastosowanie, nie używa się jej np. do mycia naczyń czy produktów spożywczych. Przy takim stanowisku do mycia rąk musi być miejsce na ręczniki papierowe i osuszacz. Oczywiście musi być też mydło w specjalnym pojemniki. To zalecany wybór – o wiele bardziej higieniczne i praktycznie rozwiązanie, niż mydło w kostce.

Mycie rąk mydłem w kostce zostawimy tylko dla warunków domowych. W miejscach publicznych raczej stosowane jest mydło w płynie, gdyż w tym przypadku nie ma takiego bezpośredniego kontaktu.

W warunkach domowych warto jest zapewnić sobie i swoim gościom odpowiednie warunki do mycia rąk. Nie tylko w łazience, ale też w kuchni musimy mieć takie warunki. Zawsze osoba, która przygotowuje pokarmy, musi zwracać uwagę na to, że prawidłowe mycie rąk to oczywiście podstawa. To kwestia higieny. Dzięki temu mamy większą pewność, że jedna osoba z rodziny nie zarazi innych.

Warunki domowe są oczywiście o wiele mniej restrykcyjne i wymagające. Mycie rąk w szpitalach, toaletach publicznych, restauracjach i innych lokalach gastronomicznych jest określone poszczególnymi przepisami. Kontrolerzy zwracają uwagę na to, w jaki sposób pracownicy mają przygotowane możliwości do mycia rąk. Mus być więc do tego odpowiednio wyznaczone miejsce. Te kwestie to oczywiście podstawa i jest warunkiem dopuszczenia do użytku przez sanepid. Dlatego tych czynników nie można pomijać, gdyż mają one wielkie znaczenie dla funkcjonowania takiej placówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.