Pielęgnacja kręconych włosów

Pielęgnacja kręconych włosów

Zarówno drobne loczki jak u pary aniołków ze słynnego obrazu Raffaela, jak również długie loki Rity Hayworth i fale Marilyn Monroe, wszystkie te zakręcone włosy mają swój niepowtarzalny urok, za który wiele innych dałoby bardo wiele. A jednak taki skarb zobowiązuje! Włosy zwijające się w sprężynki lub przynajmniej te z tzw. tendencją do układania się to specjalny rodzaj włosów wymagający odpowiedniej pielęgnacji. Przekonaj się, że pielęgnacja kręconych włosów to coś, w co warto zainwestować. Stosując staranie dobrane kosmetyki, właściwy sposób podcinania oraz w najlepszym przypadku zdrową dietę będziemy mogli nie tylko utrzymać tę naturalną zdolność włosów do dekoracyjnych loków, ale wręcz dodatkowo podkreślić i wzmocnić te ich walory. I tylko wtedy loki są prawdziwą ozdobą głowy.

Włosy z naturalnymi loczkami są typem wrażliwego włosa o – w najgorszym przypadku – łamliwej strukturze. Przesuszone szamponem, słońcem i suszarką przestają się układać i pokazują swoją dziką naturę: stroszą się niczym siano i nie dają w żaden sposób okiełznać. Są przy tym matowe i pozbawione blasku. Winne są temu otwarte, tj. niezbyt szczelnie spowijające każdego pojedynczego włosa łuski. Im bardziej się one otwierają, tym więcej cennych protein umyka z wnętrza włosów tymi szczelinami, przez co wysuszają się i tracą swą giętkość. Włosy z natury proste – dla porównania – cechuje harmonijna, gładka struktura o zamkniętej powierzchni, przez co też z reguły błyszczą się bardziej. Chcąc wzmocnić włosy od środka – to też pielęgnacja kręconych włosów – należy stosować dietę bogatą w witaminy i mikroelementy, z których cynk i krzem należą do najważniejszych.

Pielęgnacja kręconych włosów jest więc czymś, czego trzeba się nauczyć. Na początek zaleca się szampony pozbawione silikonów, najlepiej na bazie składników z upraw organicznych, bez specjalnych chemicznych dodatków. Stosowanie odżywek jest jak najbardziej warte polecenia, tych gotowych kupowanych lub tych robionych domowymi sposobami, tak by przynajmniej raz w miesiącu dostarczyć im cennych wartości odżywczych, w tym przede wszystkim krzemu. Ponadto ogromne znaczenie ma samo mycie włosów, niesłusznie lekceważąco traktowane jako nic nieznacząca czynność. Nie należy stosować gorącej wody, (skóra głowy wymaga generalnie dużo niższej temperatury wody!), a najlepiej dokonać spłukiwania letnią lub zimną wodą: łuski się wtedy położą a włosy po umyciu będą błyszczeć. Włosy czeszemy albo w stanie mokrym, szerokim i rzadkim grzebieniem, lub pozostawiamy nieczesane po uprzednim uporządkowaniu jedynie palcami. Jeśli decydujemy się na suszarkę, pamiętajmy o raczej chłodnym nawiewie i pochylonej do przodu pozycji dla uzyskania większej puszystości już przy skórze głowy. Nie brakuje nadal zwolenników skutecznej metody pozostawiania włosów do samoczynnego wyschnięcia na powietrzu lub w nocy w czasie spania – tu niech każdy zdecyduje sam, pielęgnacja kręconych włosów nie jest ważniejsza niż zdrowie. Prawdą jest, że im dłużej trwa proces suszenia, tym mniej przesuszone są włosy. Dawniej powrót do formy włosom po kąpieli zapewniano nawijając je na papiloty. Przynoszącym podobnie dobre skutki jest nieco prostszy sposób z klamrami: wystarczy w wilgotne pojedyncze kosmyki włosów wetrzeć sprawdzoną odżywkę i spiąć je, aż do czasu wysuszenia.

Pielęgnacja kręconych włosów wreszcie to także dobry fryzjer: umiejętnie pocieniowane przez wprawne ręce nawet nożem włosy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki podniosą się i zaczną skręcać w dekoracyjne loki. I tak trzymać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.